OK1KGT
RADIOKLUB
Hledáme nové členy
Úvod, novinky
Činnost, Úkoly
Vybavení
Proběhlé akce, schůzky
Plány
Členové
Ohlasy, ankety
Kontakty
Fotogalerie
eQSL galerie
Odkazy, Bazary
DV SV KV česky
Povídalo se
o nás
Úspěchy, Historie
Ať žijou textové!
prohlížeče!
WWW přístupy
Poštolky

Uživatel

Heslo


NAŠE AKCE z let 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
nebo všechny textově zdokumentované či s fotodokumentací nebo jen exkurze případně úplně všechny akce
posledních 10 schůzek


DatumNázev akceÚčastDokumentace
04.02.2024Zimní VKV QRP závod
2x


Sepsal OK1YI

Než začnu popisovat závod, musím poděkovat kolegu Pavlovi, který si se mnou prohodil službu, což pro něj znamenalo přesun rodinné akce na jiný den a změnu rezervace v restauraci.

A teď už k samotnému závodu. Vyrážel jsem z práce. Ze začátku to vypadalo, že konečně jednou na vlak nebudu spěchat, ale nakonec se samozřejmě něco přihodilo. A pak, cestou tramvají, jsem musel ještě opět přeinstalovat aplikaci Virtuální karta. Tentokrát na sebe alespoň sama práskla, že bude problém s platbou uloženou kartou, což se potvrdilo. Pak už jen proběhnout podchodem nádraží, kde se zrovna řešila rvačka. Cesta vlakem v pořádku, zpoždění žádné, příjezd do Vimperka dokonce o 5 minut dřív. Jen ve vlaku ze Strakonic do hor cosi sem tam páchlo. Bylo to tak na úrovni nevětrané a neuklizené táborové chatky asi po 7. dnu pobytu. A zajímavé bylo, že odér byl silnější vždy v tu dobu, když byly dveře vlaku otevřené.

Navzdory tomu, že byl začátek února, místo bílé nadílky mi čekal deštěm očištěný holý černý asfalt. Vyhlídky ohledně počasí nebyly zrovna nejlepší. Varování meteorologů znělo jasně: vyhnout se hřebenům. A tak jsem hřeben nechal doma.

Cesta nahoru byla tentokrát velmi klouzavá. Z velké části už nikde podél cesty sníh nebyl, pouze na cestě byla ušlapá a místy velmi zledovatělá vrstva. V nejvyšších partiích ale sníh samozřejmě zůstal, někde i závěje cca do úrovně zábran okolo cesty.

Během noci sílil vítr. Prvním živým tvorem, kterého jsem ráno viděl, byla myš. Prozkoumat mou jídlotašku jsem ji nenechal. Vzhledem k zatažené obloze jsem vůbec nečekal návštěvu východosluncařů, ale světe div se, dorazili i tentokrát. A s velkým předstihem. Chlap a dvě mladé ženy. Jedna byla dcerou, druhá by mohla být jak dcerou, tak partnerkou, snad mu nebyla obojím. Všichni přišli ale víc než 40 minut před východem slunce, takže museli vstávat opravdu brzy a následně i dlouho čekat. Nakonec, i když bylo kompletně zataženo, to nebyla úplně špatná podívaná. Mračna byla sluníčkem zajímavě prosvícena, možná, že kdyby měl Boubín tak o 100 metrů víc, třeba by se vrchol nacházel už nad oblačností.

Protože jsem měl obavy z intenzivních srážek, pustil jsem se hned do montáže antén na 70 cm, a to i za přítomnosti východosluncařů. Déšť stále nikde, o to víc ale foukalo. Menší stres nastal, když jsem zjistil, že nemám mikrofon ke sluchátkům. Bohužel je oddělitelný. Hledal jsem v batohu, pod schody rozhledny a proklínal svou nepozornost v domnění, že jsem ho asi nechal v klubu při dnu otevřených dveří. Ale nakonec jsem zjistil, že po něm dupu v poloroztátém ledu v místě vysílacího stanoviště v prvním mezipatře rozhledny. Sláva. Ale žádná tragédie by to stejně nebyla, protože s sebou vozím v záloze původní mikrofon od stanice.

Na vrcholu rozhledny bylo jako při posledním FM poháru 2 x 15 elementů, tentokrát samozřejmě v horizontální polarizaci. Vzhledem k velkému větru jsem ale operátorské stanoviště zřídil ve spodku rozhledny a antény chodil pootočit vždy v určitých intervalech. Začal jsem ve směru na Prahu. Tou dobou už byla na cestě posila – Péťa OK1PSM. Když dorazil, vyprávěl kudy šel, posvačil a pustil se do kompletace X-quadu na 144 MHz. Vítr opět o něco zesílil, takže výměna antén nám nakonec zabrala skoro půl hodiny. První spojení na 2 m tak nastalo až po 28 minutách závodu. Bylo to skutečně náročné, vítr si s (de)montovanými anténami i s námi pohrával opravdu silně. Ale ještě víc to foukalo při finálním pozávodním balení. To už bylo opravdu na hraně. Nicméně přežili jsme.

Z Boubína si odvážíme kovové kolečko, které nám při jednom z minulých FM pohárů uletělo z bílé hole, naopak tam někde zůstala plastová krytka jednoho z konektorů na vysílacím kufříku. Vzhledem k popsanému počasí ji už ale asi nenajdeme a skončila v hloubi pralesa.

Jaký bude celkový výsledek závodu jsme zvědavi. Určitě víme, že na 70 cm to vypadá líp než loni, na 2 m je tomu naopak. V součtu, pokud bychom to promítli do loňské výsledkové listiny, by to ale vycházelo na 2. místo. A slyšeli jsme, že několik stanic to kvůli nepřízni počasí zabalilo. Necháme se tedy překvapit.

Cesta dolů byla opět klouzavá, naštěstí to nebylo zase až tak hrozné, jak to působilo za tmy. Závěr akce se odehrál v penzionu Pod Boubínem, kde jsme si dali pivíčko, polívku a dobré jídlo. Péťa to ještě korunoval horkými malinami.

Vlak přijel včas, byl celkem obsazený, ale během cesty jsme se přesunuli na lepší místa než pod háky na kola. Péťa byl nějaký ofouklý a ztuhlý, ale neusnuli jsme ani jeden, takže jsme povídali až do Plzně. Tam jsme se rozloučili poněkud narychlo, protože on potřeboval stihnout autobus domů, což se mu nakonec podařilo. Já jsem jel o tramvaj později a také se mi podařilo úspěšně dorazit domů. Škoda toho protivného větru, jinak by bylo moc pěkně, cestu nahoru jsem absolvoval v kraťasech celou a potom cestou dolů jen částečně, když už mi zase začalo být vedro. Ale patrně následkem zápasu s větrem na vršku rozhledny sliznice mých horních cest dýchacích poněkud zduřely. Na nic horšího to nevypadá. Snad rozmrzl i Péťa. Na kolečku říkal, že se několikrát a nadlouho nahříval ve vaně.

Tak hurá na Boubín zase za týden!

Sepsal OK1YI

Nejbližší schůzky / akce ... podrobnosti
Čt 25. července, 17:00
1x 1x
Prázdninová schůzka #3 ...více
ZČU/FEL EK704
Ne 28. července, celý den
3x
Projekt ŽelArch, 5. akce - Kozí dráha a vlečka Chabařovice - Užín ...více
Užín - Stradovský mokřad - Unčín - Telnice
So 17. srpna, 9:00
1x
Setkání přátel rádiových vln ...více
Hrádek u Rokycan, hasičárna
Ne 18. srpna
PA ...více
někde
ZRUŠENO!!!
Ne 25. srpna, celý den
1x
Projekt ŽelArch, 6. akce - Kozí dráha, 2. část ...více
Unčín - Krupka - Teplice lesní brána - Oldřichov u Duchcova
Ne 15. září
1x
PA Lesný 983 m ...více
CHKO SL
Ne 22. září, celý den
Projekt ŽelArch, 7. akce - Po zaniklé Strosbergově železnici ...více
Borek - Kařez - Olešná - Těně - Strašice
Ne 20. října
1x 1x
PA Hůrky 698m ...více
Číhaň
Ne 27. října, celý den
Projekt ŽelArch, 8. akce - 2v1: Po zaniklých tratích v okolí Mladotic a kolem nejmladšího jezera v ČR ...více
Trojany - Mladotice - Odlezelské jezero – Žihle
Ne 17. listopadu
PA ...více
někde
Ne 15. prosince
PA ...více
někde
Chcete dostávat informace o našich akcích prostřednictvím emailu? Zaregistrujte se.