OK1KGT
RADIOKLUB
Hledáme nové členy
Úvod, novinky
Činnost, Úkoly
Vybavení
Proběhlé akce, schůzky
Plány
Členové
Ohlasy, ankety
Kontakty
Fotogalerie
eQSL galerie
Odkazy, Bazary
DV SV KV česky
Povídalo se
o nás
Úspěchy, Historie
Ať žijou textové!
prohlížeče!
WWW přístupy
Poštolky

Uživatel

Heslo


NAŠE AKCE z let 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
nebo všechny textově zdokumentované či s fotodokumentací nebo jen exkurze případně úplně všechny akce
posledních 10 schůzek


DatumNázev akceÚčastDokumentace
05.02.2023Zimní QRP závod
1x


Sepsal OK1YI

QRP závod se mi líbí, ale marně vzpomínám, kdy jsme se ho s klubem naposledy zúčastnili. Loni (2022) vlastně už jeden takový pokus proběhl. V plánu bylo zúčastnit se pouze druhé etapy, jenže nějak jsem si do hlavy vsugeroval nesprávné pořadí, a tak jsem byl na kopci připraven přesně ve chvíli, kdy na 70 cm závod právě končil.

Letos jsem to nepopletl. Vzal jsem antény na obě pásma a na kopec vyrazil už večer před. Šel jsem rovnou z pracoviště, které jsem před odchodem zamořil pachem vzniklým při impregnaci bot. Šel jsem nezvykle včas, takže jsem si stačil dát ještě páreček a pak jsem si mohl vybírat z mnoha volných kupé. To se mi stává málokdy, protože jednak obvykle nechodím včas a obvykle též jezdívám na FM poháry, tudíž v pátek odpoledne, a to jsou spoje mnohem vytíženější než o večeru sobotním. Cesta vlakem ok, ze Strakonic do Volyně zpestřená o písničky s kytarou dvou namol opilých mládežníků.

Mezi Lipkou a výstupní stanicí Kubova Huť jsem tradičně nainstaloval návleky a k baťohu přigumicukoval i druhou anténu. A hurá do sněhu. Nástupiště tradičně pěkně uklizená, sníh shrabaný do velkých hromad v okolí. Za zvuků roleb slastně vrnících díky přívalu sněhu z posledních dnů jsem vstoupil do podboubínských hvozdů. Jelikož bylo bílo a svítil téměř úplněk, bylo na cestu bez potíží vidět. A cesta byla i docela prošlapaná, takže se šlo dobře. Ve spodních partií pár popadaných stromů, jejich špiček nebo větví, ale nic co by se nedalo obejít. Ve vyšších partiích už jsem se začal trochu bořit nebo klouzat, takže jsem nešel zrovna nejrychleji. Ale cesta utekla o něco rychleji díky tomu, že se během ní na OK0BPL ozvali OK1ZY a OK1PUK. Ve finálních partiích byly tradičně závěje, některé i přes tři čtvrtě metru vysoké, ale jinak počasí přálo. Nefoukalo, nic nepadalo, jen se začínalo ochlazovat. Nahoře byla dvě překvapení. Ačkoliv byl turniket bez proudu, do rozhledny projít nešlo. A za rozhlednou byl stan. Už se mi nechtělo jít testovat záložní místa a tak jsem si ustlal na lavičce přístřešku pro turisty. Výška sněhové pokrývky dosahovala akorát tak úrovně lavičky, takže případný pád z lavičky nebyl vlastně skoro možný. Rozroloval jsem fóliový pytel, který jsem dostal od YL k narozeninám, uvnitř jsem již měl připraveny 2 karimatky a následně dovnitř nasoukal spacák a po chvíli i sebe. Fólie po namrzlé lavičce dost klouzala, takže jednou jsem sebou švihnul dost nešikovně. Ale nakonec to dobře dopadlo. Zima mi uvnitř nebyla, bohužel ale během noci jednou zavolala příroda. Bylo znát, že se v souladu s předpovědí rychle ochlazuje, tipoval bych, že bylo tak -7 stupňů.

Ráno kolem někdo prošel. Přišel od Kubovky a odcházel druhou přístupovou cestou – ale neviděl jsem ho. Já se vyklubal ven kolem 7:30, když zrovna vstávalo i osazenstvo stanu. Byli překvapeni, že na vrcholu se nenacházeli sami. Já byl překvapen, že mi zmrzly párky. Zatím co stanaři po návštěvě rozhledny začali balit, já jsem začal stavět anténu. Nejdřív na 70 cm. S tou to nebylo při -10 stupních nijak náročné, jen spojit dva kusy ráhna s prvky k sobě a šup s tím na stožár. Ale u X-quadu na 2 m mi čekalo poněkud více šroubování. Když bylo vše připraveno, vytratil jsem se na chvíli z rozhledny, což mi tedy stálo dalších 50 Kč, ale za malou procházku překrásnou zimní přírodou to stálo.

No a pak už hurá do závodu. Vzhledem k tomu, že počasí přálo a hlavně, že na rozdíl od FM poháru jsem měl s sebou směrovky, odhodlal jsem se vysílat z vršku rozhledny. Ale ovládací kabel jsem dolů stejně natáhnul – pro jistotu, kdyby se počasí zhoršilo, nebo kdyby přišlo moc návštěvníků. Davy se ale nekonaly a počasí se spíše ještě vylepšovalo, a tak jsem na rozhledně dohromady strávil něco málo přes pět hodin téměř v kuse. Spojení jsem tedy čekal o něco víc, ale když jsem pak počty bodů srovnával s loňskou výsledkovou listinou, nemuselo by to být vůbec špatné.

Věděl jsem, že tentokrát vše sbalit a dojít na vlak za hodinu dvacet nestačím. A tak jsem nespěchal, před začátkem balicích prací jsem udělal QSO s OK1ZY a rozhlížel se po šumavských kopcích.

Pak vše zase rozšroubovat, i když jsem si pohrával s myšlenkou antény tam nechat a využít je o týden později při FM poháru. Ale nakonec jsem je odnesl. Cestou jsem potkal ještě několik lidí, příslušníka horské služby. A pak ještě dvě důchodkyně a rodinu s malým dítětem. Pokud na vrchol došli, museli se vracet už za tmy. I já jsem předpokládal dřívější návrat, ale nakonec mi zbylo jen 20 minut, a to už na bezpečnou návštěvu restauračního zařízení nebylo. Na nádraží jsem ze sebe stačil sundat dvě spodní vrstvy kalhot, upravit uspořádání antén na batohu, protože izolepa v té zimě nefungovala, a slupnout pár věnečků.

I cesta zpět byla jiná. Jsem zvyklý cestovat poloprázdnými sobotními spoji. Neděle byla samozřejmě přesně opačná. Za Volyní se i stálo. A rychlík ze Strakonic také nebyl zrovna prázdný. Ale dojel jsem v pořádku a včas. A i cestu tramvají jsem přežil já i spolucestující – nikdo se na nic trčícího z mého batoh nenapíchnul.

Byl to parádní zimní výlet a závodně to snad taky nebude špatné. Oproti FM pohárům se ozvalo mnohem víc DL stanic, hlavně tedy na 2 m. Pokud to nenastane kolize s dovolenou nebo prací, určitě si rád dopřeji i letní variantu QRP závodu.

Sepsal OK1YI

Nejbližší schůzky / akce ... podrobnosti
Čt 25. července, 17:00
1x 1x
Prázdninová schůzka #3 ...více
ZČU/FEL EK704
Ne 28. července, celý den
3x
Projekt ŽelArch, 5. akce - Kozí dráha a vlečka Chabařovice - Užín ...více
Užín - Stradovský mokřad - Unčín - Telnice
So 17. srpna, 9:00
1x
Setkání přátel rádiových vln ...více
Hrádek u Rokycan, hasičárna
Ne 18. srpna
PA ...více
někde
ZRUŠENO!!!
Ne 25. srpna, celý den
1x
Projekt ŽelArch, 6. akce - Kozí dráha, 2. část ...více
Unčín - Krupka - Teplice lesní brána - Oldřichov u Duchcova
Ne 15. září
1x
PA Lesný 983 m ...více
CHKO SL
Ne 22. září, celý den
Projekt ŽelArch, 7. akce - Po zaniklé Strosbergově železnici ...více
Borek - Kařez - Olešná - Těně - Strašice
Ne 20. října
1x 1x
PA Hůrky 698m ...více
Číhaň
Ne 27. října, celý den
Projekt ŽelArch, 8. akce - 2v1: Po zaniklých tratích v okolí Mladotic a kolem nejmladšího jezera v ČR ...více
Trojany - Mladotice - Odlezelské jezero – Žihle
Ne 17. listopadu
PA ...více
někde
Ne 15. prosince
PA ...více
někde
Chcete dostávat informace o našich akcích prostřednictvím emailu? Zaregistrujte se.