OK1KGT
RADIOKLUB
Hledáme nové členy
Úvod, novinky
Činnost, Úkoly
Vybavení
Proběhlé akce, schůzky
Plány
Členové
Ohlasy, ankety
Kontakty
Fotogalerie
eQSL galerie
Odkazy, Bazary
DV SV KV česky
Povídalo se
o nás
Úspěchy, Historie
Ať žijou textové!
prohlížeče!
WWW přístupy
Poštolky

Uživatel

Heslo


NAŠE AKCE z let 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
nebo všechny textově zdokumentované či s fotodokumentací nebo jen exkurze případně úplně všechny akce
posledních 10 schůzek


DatumNázev akceÚčastDokumentace
10.12.2022FM pohár - Boubín


Sepsal OK1YI.

Prosincová výprava na Boubín byla orámovaná šumavskými literáty. Ještě v práci jsem si na vlnách Českého rozhlasu Plzeň poslechl příběh z pera Adalberta Stiftera. Byl o dvou sourozencích, kteří na Štědrý den uvízli v zasněžených horách.

Při mém FMpohárovém výletu bylo bílo přibližně od Strakonic. A to je vždycky dobré znamení, že nahoře v kopcích bude každopádně nasněženo a ne mokro. Po příjezdu do Kubovky se to potvrdilo. Všude bílo, měsíc nesměle prosvicoval mraky. Sněhu ale tak akorát, takže dobrý. Vzhůru nahoru. Rozesílám na klubovou whatsappovou skupinu, že jsem QRV na BPL, ale nikdo se neozval. Tak místo toho poslouchám rytmy 90. let. I tak ale cesta tentokrát nějak neubíhá.

Nejvíc sněhu je těsně pod odbočkou na Johnův kámen. Možná, že přímo na vrcholu část bílé nadílky roztála při inverzích. Je sice bílo, ale silice z jehličnatých stromů si našly cestu a jsou zřetelně cítit v čistém vzduchu.

Blížím se k rozhledně. Zimní obyčej dodržen, turniket nesvítí, takže je vypnutý a je možno vstupovat bez omezení. Ale vidím mihotavou záři. Že by svíčka? Ne, záře je moc silná. Je to regulérní ohýnek na sněhu. Pěkně plápolá, zatím co jeho strůjci už zřejmě spí. Na lavičce a na stole přístřešku pro turisty. K nohám mi přibíhá pes. A zpoza rozhledny přichází člověk. Jmenuje se Marek. Vysvětluje, že všichni ostatní už spí, on právě hledá místo, kde by se uvelebil. Do rozhledny ale spát nepůjde.

Svítím dovnitř, ale tam už je také obsazeno. Tuším, že ráno tu bude veselo a tak se raději přesouvám k záložnímu nocovišti č. 1. Tam je volno. Nevypadá to na extra mrazivou noc a tak nevybaluji novou plachtu, kterou dostanu k narozeninám od YL. Od skoro úplňku je všechno pěkně ozářené, takže se nemusím bát odložit spolu s oblečením i čelovku. Zalézám do spacáku. Na chvíli se přijde z vrcholu podívat pes, možná tuší mou piškotovou zásobu v jídelní igelitce uvnitř baťohu.

Noc bez komplikací, příroda zavolala jen jednou. Ráno je o něco chladněji, střídavě přicházejí mlžná oblaka. Je slyšet, že parta u rozhledny už taky nespí. Balím spací náčiní, drobně posnídám a přesouvám se zpátky na vrchol. Tam právě parta vyrábí palačinky.

Turniket už se taky probudil, takže budu muset zaplatit 50 Kč za vstup. Ale ještě než vstoupím, zjišťuji rozměry budoucí úschovny dlouhých předmětů. Má to 6x12 cm.

Uvnitř rozhledny nic nového, jen krabice se zbytky po rekonstrukci se rozplizla, její kovový obsah ale samozřejmě zůstal na místě. Z batohu vybaluju kufřík s vysílačkou, pouzdro s anténou, igelitku s kabely a druhou tašku s gumicuky a šroubovákem. Vzápětí už šplhám po schodech. Kupodivu nejsou ani moc namrzlé, jen zasněžené.

Už před časem jsem nahradil žluté pouzdro na bílou hůl šedivým od jiné antény. Dnes vlivem mrazu přišlo ke své první díře. Inu bylo ztuhlé. Vše celkem rychle nainstalováno, netěším se ale na sundavání, protože je jasné, že na všem bude námraza. Vracím se zpátky do paty rozhledny, kde instaluju zbytek potřebného zařízení. Parta venku vesele komentuje to, že chodím nahoru a dolů, když je stejně prd vidět. Ale když si to zaplatil, ať si to vyleze třeba 100x.

Čas před závodem trávím poslechem leteckého provozu a různých volmetů. Rozjezd závodu je pomalejší než jindy, některé tradiční stanice chybí. Možná už jejich účast na výsledku nic nezmění, možná se na své QTH nedostaly kvůli sněhu. Ale zase jsou stanice nové, které jsem asi nikdy neslyšel. Série německých a rakouských stanic se konala na kmitočtu 145.425, jeden z nich se mi snažil vysvětlit, že to jejich svolávací frekvence, ale samozřejmě ať si výzvuju.

Ozval se také Henri OE5HDN, asi nejčastější moje neOK stanice při FM pohárech. To už ale byla minuta po závodě. I tak jsem si ale rádi popovídali. Trošku mi to ale zdrželo. Další zdržení způsobilo přimrznutí PL konektoru kabelu ke konektoru na kufříku s radiostanicí. Už tedy nahoře bylo jasné, že obvyklý vlak nestihnu. To by ale nastiňovalo možnost návštěvy některé z restaurací v Kubově Huti. Jenže otevřená byla jen jedna – ta nejdražší, v hotelu Kristián. Ale co, z vlastivědných důvodů jsem ji prvně pod novým názvem vyzkoušel.

Cesta vlakem zpátky rovněž proběhla v pořádku. Tak jako nahoru to bylo GW Regio, stroj modré barvy s trojúhelníkově tvarovanými okny. Zajímavostí bylo několik, třeba WC, které se zamklo, aniž by někdo byl uvnitř. Přítomné dámy přešlapovaly až do vyřešení situace strojvedoucím. Druhou zajímavostí byl pán, který se snažil bavit se všemi přítomnými ženami. Nejvíc s jednou mladou maminkou s kočárkem (poznámka: tím pánem jsem nebyl já). A ještě jsem zapomněl zmínit se o druhém šumavském literátovi, se kterým jsem zakončil turistickou část akce. Byl to Klostermann a vypil jsem dva.

Celkově výlet docela na pohodu, závodní výsledek ušel. Jen škoda, že se neozval nikdo z klubu. Stačilo, aby se ozval jen jeden a umístění mohlo být o příčku lepší. I tak to ale bylo dobré, na 2m to vypadá na 3. místo a na 70cm, kde jsem vysílal tak čtvrthodiny, dokonce 2. místo. Díky všem za spojení a to samozřejmě za celý uplynulý FMpohárový ročník a na slyšenou v roce 2023.

Nejbližší schůzky / akce ... podrobnosti
Ne 28. dubna, celý den
2x 4x 1x
Po stopách zaniklé trati ,,Mockelbahn" Adorf - Hranice v Čechách ...více
CZ / D
AKCE SE USKUTEČNÍ
Út 30. dubna
1x 1x
Pohotovostní závod pálení čarodějnic ...více
Ne 19. května
1x
PA Hůrky 698m ...více
Číhaň
Ne 26. května, celý den
1x
Po sesunuté trati v Českém středohoří ...více
Radejčín - Chotiměř - Lovosice, CHKO ČS
Ne 16. června
1x
PA ...více
někde
Ne 23. června, celý den
1x
Po stopách zaniklé trati Moldava - Holzau ...více
Moldava v Krušných horách
AKCE SE USKUTEČNÍ
Ne 21. července
1x
PA ...více
někde
Ne 18. srpna
1x
PA ...více
někde
Ne 15. září
PA ...více
někde
Ne 20. října
PA ...více
někde
Ne 17. listopadu
PA ...více
někde
Ne 15. prosince
PA ...více
někde
Chcete dostávat informace o našich akcích prostřednictvím emailu? Zaregistrujte se.