OK1KGT
RADIOKLUB
Hledáme nové členy
Úvod, novinky
Činnost, Úkoly
Vybavení
Proběhlé akce, schůzky
Plány
Členové
Ohlasy, ankety
Kontakty
Fotogalerie
eQSL galerie
Odkazy, Bazary
DV SV KV česky
Povídalo se
o nás
Úspěchy, Historie
Ať žijou textové!
prohlížeče!
WWW přístupy

Uživatel

Heslo


NAŠE AKCE z let 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
nebo všechny textově zdokumentované či s fotodokumentací nebo jen exkurze případně úplně všechny akce
posledních 10 schůzek

Poslední pravidelné schůzky
13.11.2018
Pravidelná schůzka ale v úterý 6x
Ač to s účastí zpočátku vypadalo nevalně, nakonec se oproti té naklikané zdvojnásobila. Po velmi dlouhé době se ukázal Honza OK1ZY. Jelikož schůzka byla mimořádně v úterý, mohl přijít i Honza Amatér. Nečekaně se ukázal Honza OK1NP. Takže na začátku schůzky byly v klubu přítomni jen Honzové, a to v počtu 4 kusů. Fousáč nám donesl balíček QSL lístků. Remus přinesl redukce k anténnímu analyzátoru + baterie. Když je ovšem dal dovnitř, přístroj nešel zapnout. To musel přijít Bahno - udělal to samé a přístroj samozřejmě šel. Provedli jsme kalibraci, kterou už by si analyzátor měl pamatovat. Jako poslední dorazil do klubu Mmuki. Remus přinesl USB redukci k připojování IDE a SATA disků, ponechá jí v klubu. Z prehistorických disků jsme se dostali k obsahu jednoho z nich. Objednali jsme novou sondu k osciloskopu. Zapomenuté klíče vráceny na místo. Shodli jsme se na tom, že stavbu nového vertikálu a dalších antén necháme na jaro. Teď je potřeba soustředit se na obnovu funkčnosti otáčení hexbeamu.
07.11.2018
Pravidelná schůzka 2x 2x
Po delší době jsme se sešli jen ve dvou. Remus přinesl anténní analyzátor, který před pár dny konečně dorazil. Ovšem ani za těch pár dnů mu nedošlo, že by měl koupit baterie. Bohužel, v klubu žádné nebyly. A tak když Bahno celou krabičku spájel a sestavil, museli jsme ji oživovat ze zdroje. Naštěstí analyzátor v USB režimu funguje i bez baterií. Ze začátku nám to kreslilo úplné nesmysly, ale po kalibraci už z toho začaly padat hezčí obrázky. Následně jsme objednali několik redukcí, které budou pro práci s přístrojem potřeba. Remus trošku zapracoval na své výbavě na závody. Už může klíčovat z klávesnice nezávisle na použitém SW. Ještě musí vyřešit připojení obyč. náhlavní soupravy. Během schůzky došlo i na pár FT8 QSO, na 2m se ozval OK1ZY a OK1PUK. A po osmé večer nás z večerní letargie vytrhlo několik Moon contestmanů, a tak jsme rozdali pár bodů. Odchod těsně před devátou.
PS: V místnosti zřejmě proběhlo mytí oken, všechny věci z parapetu a okolí byly přemístěny...
30.10.2018
Pravidelná nestředeční schůzka 5x 1x
Honzovi Amatérovi jsme se staly pokusnými králíky, když na nás ozkoušel svou prezentaci, kterou bude předvádět na jedné soutěži. Celkem jsme se sešli v pěti. Honza OK1ZY se ozval rádiem. Debatovalo se o lecčems, např. o provozu přes satelity. Po dlouhé době jsme zapnuli Multipsk a pokoušeli se přijmout např. meteofax.
24.10.2018
Pravidelná schůzka 4x 1x
Schůzka byla tentokrát ve znamení dvou různých činností. Hlavní námět dal Koláček, když před schůzkou nechal na webu vzkaz, že toho dne bude v éteru (velmi)dlouhovlnná stanice SAQ na kmitočtu 17,2 kHz. A doporučil poslouchat na nějakém SDR přístupném z internetu. Ovšem do věci se vložil Bahno. Nejdřív vytvořil pěkný kablík jack-SO239 a pomocí něj přímo na vstup zvukové karty připojil anténu. Takže to bylo takové brutální SDR. Signál jsme zpracovávali pomocí prográmku Multidem. Chvíli trvalo, než se nám povedlo zaznamenávat správný zvukový signál, ale nakonec je nahrávka na světě. Samozřejmě, kdyby mezi námi byl zrovna přítomen někdo solidně zvládající CW, nemuseli bychom tečky a čárky dešifrovat pomocí počítače... třeba to někoho nakopne a začne se morse konečně učit.

Zachycená zpráva:
ttq saq ett tttk av vvv vvv de saq saq saq vvv vvv vvv de ett tttk saq e t tgie tttteuv vvv 5euv de saga saq saq v{ . . . - . } tttv de saga saq saq vvv vvv vvv de saq saq saq vvv euvv vvv de saq saq saeq vvv vv{ . . . - . } euvv de h tttk saq saq vvv vvv vvv de saq saq saac euvv vvv vvv de saq saq saq vvv vvv vvv de saq saq saq vvv vvv vvv d ie saq sa q eeeaq vvv vvv vvv de saq saq saq vvv vvv vvv de saq saq saq e e i e e e e e ctkcqcqde saqsaqsaq= this is grime ton radioxesaq in a taeansmission using the alexanderson wm00 kw alternator on vlf 17 . 2 khz = the atlantic telegrapse line was opened in 18 66 ii ii 1866 between ireland and newfoundland thus connecting the two continents . tmday we pay tribute to communinn ation between people , in awork for building peace . = nb { . . - - . } we neither request qsl reports on this taeansmiiesion , nor will respond with qsl -cards = signed os world heritage grimeton radio station and the alek ei ii alexander -grimeton veteranradios vaenner as sociation = AR qru de ieaq st ia ttt ttqsaqsaqSK e e e

odkaz na audio


Zajímavosti o Grimeton SAQ si můžete přečíst zde.

Další činností pak byly opravy kabeláže používané Remusem na Boubíně + mikrofonního konektoru. Jednalo se hlavně o výměnu RJ45 konektorů. Nakonec to asi klaplo, ač Remus zápasil se stíněním atd. Docela plodná schůzka. Remus odnesl pár čistých lístků a bezprostředně po schůzce vytiskl další várku QSL. Remus děkuje mmukimu, Korikovi i Bahnu za asistenci při krimpování. Přes rádio se ozval Honza OK1ZY. Příště snad už dorazí.
17.10.2018
Pravidelná schůzka 3x 2x
Nebylo nás tentokrát moc. Hans až po našem telefonátu zjistil, že je středa. Irgendwer zase čekal doma na balíček, avšak nedočkal se. A tak jsme na střechu vyrazili ve třech. Již ověřeným postupem jsme sklopili a poponesli hexbeam a obnovili pár vichřicí zničených úchytek. To bylo hned. Ale ještě bude potřeba vyrovnat jednotlivé pruty. Nejen, že jeden je trošku vychýlen, ale vodiče jaksi zrotovaly a tak jsou nevodivé propojky na jedné straně úplně jinde než na druhé. Remus do klubu (již den předem) donesl balíček s 200m objednaného lana. A odnesl si čisté QSL lístky. Chtěl je potisknout avšak web nefungoval - server zažíval hackerský útok. Michal vrátil Remusovi vypůjčenou DVB-T anténku. Bahno přinesl opět pořádný kus masa a ještě chvályhodnější je to, že dodal, a v klubu nechal i pořádný nůž na porcování podobných dobrot. V závěru schůzky se ozval Honza OK1ZY. Bahno nás hodil do města. Tam jsme přijeli těsně před osmou hodinou večerní, takže Michal ještě na poslední chvíli stihl zřejmě neodkladný nákup v drogérii :)
09.10.2018
Pravidelná schůzka 4x
Do klubu jako první dorazil Remus. Ač avizoval možné zpoždění, nakonec přišel akorát na pátou. Nedlouho po něm přišel Honza "Amatér", který s sebou přinesl jakýsi starý, amatérsky vyrobený přijímač s elektronkami ze 40. let. Mezitím dorazil také Hans. Po několika pokusech se ukázalo, že je potřeba stařičké elektronky především nechat dostatečně dlouho nažhavit. Pak se podařilo rozchodit alespoň zesílení nf signálu. Každopádně nás opět fascinovalo nadšení náctiletého kluka pro elektronky a znalosti v tomto oboru [video]. Plný dojmů dorazil Mmuki, který zahlédl následky dopravní nehody u výjezdu z parkoviště před FELkou. Udělalo se i pár QSO, Remus propůjčil svou DVB-T magnetku Mmukimu na jakési pokusy. Hansovo maďarské klobásy snědeny beze zbytku. Zapomněli jsme zkontrolovat střešní budník, pod kterým se po poslední vichřici objevily dost velké fleky. Zjistili jsme, že jméno Kundan Prasad je v Indii docela časté. Na závěr sliboval Hans překvapení ve svém autě. Po příchodu na parkoviště, u nějž dosud stálo nabourané auto, Hans otevřel svůj vůz a šel telefonovat. Brzy jsme pochopili, proč. Z interiéru jeho auta se linul dost nepříjemný zápach. Jak nám Hans následně vysvětlil, od selky z Domažlicka dostal odměnu v podobě králíka. Jeho provozní kapaliny však vytekly a zůstaly v kufru 3 dny. Ještě, že Remuse vezl domů Mmuki. I tak, když jsme jeli za Hansem, museli jsme zapnout recirkulaci, protože pach šířící se z Hansovo vozu byl opravdu nedýchatelný.
03.10.2018
Pravidelná schůzka 4x 2x
Remus dorazil pozdě a bylo mu líto, že neviděl, kterak dokázal Bahno s Mmukim donutit Hanse, aby se taky jednou chopil mikrofonu a udělal dvě spojení. Pravda - nebyly to žádné DX, ozval se tradičně OK1ZY a také OK1PSM. Jinak se nic moc neudělalo, Hans dodal dvoje krimpovací kleště. Bahno spojil přetrženou windomku, její návrat na střechu ale necháváme až na dobu, kdy už budeme mít objednaný ant. analyzátor a po vztyčení nového vertikálu. Shodli jsme se na tom, že by bylo přínosné na webu zřídit databázi našeho vybavení, a to zejména z toho důvodu, aby bylo jasné, u koho se to a to zařízení zrovna nachází.
25.09.2018
Pravidelná mimostředeční schůzka 6x 1x
Sešli jsme se v celkem hojném počtu - a to nikdo (kromě Bahna a Koláčka) netušil, že v klubu na stole bude na příchozí čekat pořádný flák bůčku. Remus se dokonce přejedl. To na střeše po větru byla menší úroda problémečků - přetržená windomka, upadlá protiváha u vertikálu a lehce pochroumaný hexbeam. Vertikál vyřešen, windomka sundána, údržbu hexbeamu (kterou jsme stejně plánovali) provedeme na některé z nejbližších schůzek. Opět dorazil student Mikulášského gymnázia Honza, který u nás už byl minule. Tentokrát přišel s R105d, která se nakonec projevila jako docela funkční. Debatovalo se o lecčems, došlo i na velmi krátké QSO s Honzou OK1ZY, protože jsme zrovna šli pracovat na anténách. K večeru dorazil Mmuki. Přinesl pytlík do nového vysavače. Už za tmy jsme se vydali na střechu znovu, to abychom s ručkou a Bahnovo směrovkou poškádlili satelit SO-50.
18.09.2018
Pravidelná schůzka 5x 1x
Náš klub možná bude mít o dalšího Honzu víc. Tedy 7. Přišel se mezi nás podívat jeden mládežník, který navzdory svému věku je elektronkovým nadšencem. Jinak se toho neudělalo moc, vlastně skoro nic. Neúspěšně jsme hledali sondy k osciloskopu. Proběhlo pár QSO, včetně tradičního spojení s Honzou OK1ZY. Hans rozebral a posléze vyhodil otvírač oken, který někde našel. Ještě nějakou dobu jsme pak kecali na parkovišti.
12.09.2018
Pravidelná schůzka 5x 1x
Zkušebně jsme postavili nový teleskop a orientačně změřili vzdálenosti pro kotvení. Narovnali jsme vertikál na 30m. A protože i po zavěšení spadlého ramena windomky byl na příjmu znát pokles při přepnutí právě na tuto anténu, zkusili jsme prohodit kabely. Vedlo to k tomu, že jsme určili příčinu útlumu - je to v přepínači antén. Během manipulace s přepínačem došlo ke dvěma záhadám. Někam se vypařil vcelku velký plastový šroub a někde v ovládacím kabelu nebo v jeho připojení je vachl. Jinak nám Bahno představil další obory své konstrukční tvorby, udělalo se pár QSO (včetně s OK1ZY do Božkova), něco se snědlo. Po dlouhé době dorazil Doubry. Koláček přijel na kole obtěžkán kilometrem drátu na antény. Hans dorazil až když jsem odcházeli, ale odvezl Mmukiho a Remuse domů.
Chcete dostávat informace o našich akcích prostřednictvím emailu? Zaregistrujte se.